jake4445 jake4445
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

takabaka526
takabaka526 takabaka526
  • 02-07-2018
37 cents per can. ($0.37/can)
Answer Link
annaclaire22 annaclaire22
  • 02-07-2018
2.70 per can because when you work out the math you get that
Answer Link

Otras preguntas

a.Identify which of the following substances dissolve in water, explaining why for each example: CH4, He, MgSO4, NaHCO3 b. Which of the following compounds are
HELP! It’s an easy question, I’m just burned out. THANK YOU SO MUCH!
Which body part do sharks have that whales lack?
Neighbors peered at us as we walked by their eyes weighed us their eyes judged us and at the peered we straightened our backs and lifted our chins in contempt w
I need help with this question, please respond with an answer ASAP. Please provide reasoning for your answer. Question: This week Carter baught 120 cases of red
The minimum monthly payment for anita's credit card is 2% of her balance or $10, whichever is higher. if anita's balance at the end of her last billing cycle wa
Which of these is not a characteristic that prokaryotes and eukaryotes have in common?A. RibosomesB. Golgi bodyC. Cell membrane
4 = 2/3 ( x + - 12 )
Which best describes how a numerate it rates differ from procedural and substantive rights
A delivery man starts at the post office, drives 40 km north, then 20 km west, then 60 km northeast, and finally 50 km north to stop for lunch. use a graphical