josleemarecharl josleemarecharl
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $ 0.49 per ponds, how much would 5.5 pounds cost? Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-07-2018
Bananas are $0.49 per pound, and you want to buy 5.5 pounds of bananas. 

0.49 x 5.5 = 2.695 ≈ 2.70

So the final answer is 2.70 dollars for 5.5 pounds of bananas. 
Answer Link

Otras preguntas

Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil
An object with mass 60 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -19, -3 > its speed was 3.5 m/s. A single constant force < 220, 320, -120
What is the probability of someone correctly guessing your Social Security number? (Assume all digits 0-9 are available for use)a
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
which type of gas is filled in lays pack and why?
What are the operation sines that make this statement correct? 3_5_7_18_3=14
How would you define psychological realism?
A graph depicts force versus position. What represents the work done by the force over the given displacement? A. The work done is equal to the product of the m
I just need the equation on how to do it. I'm so lost :'( help please!!!!!!
take 2 identical bowls filled with water.shine a spotlight on one and place one away from the spotlight in the same room. which shows higher evaporation and why